LAJME

Ballina LAJME

Kosova po formon ushtrinë, por do të habiteni se sa pilot ka FSK-ja

Ushtria e Kosovës tashmë po krijohet. Edhe pse shumë vende ndërkombëtare e kanë kundër shtuar si vendim. Por qeveria Kosovare qe e vendosur në...

Kryetari Veseli vizitoi Gardën Kombëtare të Iows, merr përkrahje për Ushtrinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar Gardën Kombëtare të Iowa-s. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar Gardën Kombëtare të...

Haradinaj rithekson se ushtria e Kosovës votohet më 14 dhjetor

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka ritheksuar se nuk ka asnjë dilemë rreth votimit të tri projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së...

Krahasim: Mjetet luftarake serbe dhe ato amerikane që do t’i dhurohen Kosovës (FOTO)

Me 14 dhjetor, Forcat e Armatosura të Kosovës (FSK) pritet të transformohen në Ushtri. NATO dhe Bashkimi Europian(BE) kanë kritikuar këtë synim të Qeverisë së...

Ambasadori norvegjez e cilëson si të rrezikshme nismën për krijimin e ushtrisë

Nismën për transformimin e FSK-së në Ushtri, po e vlerëson si të rrezikshme ambasadori i Norvegjisë në Serbi, Arne Sanes Bjornstad . Ai thotë...

Nis seanca e Kuvendi për buxhetin e 2019-ës

Ka filluar seanca ku do të diskutohet për buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2019. Kuvendi i Kosovës ka nisur punimet në seancën e...

Vuçiq thotë se Thaçi ka paguar para për t’u ulur afër Merkelit në Amerikë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi, ka paguar para të majme për të siguruar një...

Haradinaj i përgjigjet sekretarit të NATO-s: Ushtria është punë e jona, do ta formojmë...

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se procesi i transformimit të FSK-së është proces i brendshëm dhe në përputhje të plotë me Kushtetutën. Kjo deklaratë...

Dështon rezoluta e LDK-së dhe VV-së për mosliberalizimin e vizave

Në seancën e sotme parlamentare është hedhur në votim rezoluta e propozuar nga LDK-ja dhe VV-ja, e dalë nga seanca e jashtëzakonshme në lidhje...

Thaçi veçohet edhe nga protokolli amerikan, sërish përkrah liderëve më të fuqishëm botërorë (Foto)

Ishte bërë shumë zhurmë kundër protokollit francez, kur në pritjen për 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore, presidentin Thaçi e kishin...

LAJMET E FUNDIT