Ramë Bllaca, heroi kundër shpërnguljes së shqiptarëve

Me rastin e 80- vjetorit të vrasjes së patriotit Ramë Bllaca, në pritë nga UDB-a serbe më 1937 Politika shoveniste e Beogradit për zbrazjen e...

Ish-ushtari i UÇK-së kujton sulmin me Ibrahim Mazrekun ndaj forcave serbe

Ish-ushtari i UÇK-së, Dardan Krasniqi, përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka kujtuar disa momente të lavdishme nga lufta e fundit...

108 vjetori i lindjes së Nënës Terezë

Sot është ditëlindja e Shën Nënë Terezës. Nobelistja shqiptare Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup. Ajo tërë jetën e...

Intervista e vitit 1994: Si e mendonte Rugova këmbimin e territoreve me Serbinë

Pas reagimeve rreth një postimi në Facebook të presidentit Hashim Thaçi, i cili i referohej një interviste të presidentit Ibrahim Rugova në vitin 1994,...

Kijevë – Malishevë: Pamje të rralla gjatë luftimeve mes UÇK-së dhe forcave serbe

Agjencia e lajmeve Associated Press ka publikuar edhe disa pamje të luftës së fundit në Kosovë të papara deri më tani. E tillë është edhe...

Foto e rrallë e një dasme në Kosovë

Një ndër fotografët më të famshëm amerikan, Steve McCurry, ka publikuar një fotografi të bërë në Kosovë. Fotografia është shumë e rrallë dhe diçka si...

Intervista e rrallë Rugovës, çfarë thoshte për ndarjen e Kosovës

Duket se politika e ndarjes së Kosovës ka qenë e vjetër në rrethin elitar serb dhe kjo ka qarkulluar prej fillim viteve të 90-të....

17 vjetori i rënies heroike

Sot në 17 vjetorin e rënies heroike, kujtojmë me pietet : Heroin Tahir Sinani si dhe dëshmoret Hyrë Emini, Naser Ademi, Brahim Ademi e...

E dhimbshme: Serbët e detyrojnë plakun “me thikë në fyt” të flasë keq për...

Pas masakrës së 15 janarit të vitit 1999 në Reçak, forcat serbe kishin munduar të fshihnin gjurmët e krimit. Pjesë e kësaj ishte edhe propaganda...

Krim i tmerrshëm, KFOR-i nxierr trupat e shqiptarëve të hedhur në bunarë gjatë luftës...

Forcat serbe kishin bërë krimet më çnjerëzore ndaj shqiptarëve në luftën e vitit 98-99. Një nga krimet më të tmerrshme i cili ishte zbuluar menjëherë...

LAJMET E FUNDIT