OPINIONE

Ballina OPINIONE

Të mos i besosh Makiavelit!

1. Është për t’u habitur si erdhëm kaq shpejt në këtë situatë, kur me gjuhën tonë nuk arrijmë ta shprehin të saktë atë që e...

Loja e tepruar e Putinit

Liderët e Greqisë dhe Maqedonisë (së Veriut) e kryen mirë detyrën e tyre, duke iu përgjigjur agresionit rus me ndershmëri dhe guxim. Çështja është...

Territorializimi, asociacioni dhe hapja e ‘Kutisë’ së Ahtisarit!

Shkruan: Gurakuç Kuçi Shtetmëdhenjtë të cilët kuptojnë rëndësinë strategjike, lëvizin gurët historikë, politik dhe juridik, që të dërgojnë vendin nga pozicioni i pafavorshëm negociues në...

Çka janë kërcënimet hibride?

Ne jetojmë në kohën e kërcënimeve hibride. Jetojmë në periudhën kur këta akterë shtetërorë dhe jo-shtetërorë përdorin dobësitë e shoqërive dhe shteteve tona për...

Ajrokalipsi kosovar

Diku duhet të jemi të parët. Për shembull: në garën me qytete kineze për ndotjen e ambientit dhe me pushtetarë të “vendit më proamerikan...

Ibrahim Rugova nuk u vjen në ndihmë Ramës dhe Thaçit

Sipas nevojave Edi Rama ka cituar dhe citon gjithkend, madje dhe kundërshtarët e tij politikë. Në opozitë kishte për zemër të thirrej në trashëgiminë...

Kur dështimet e instancave politike iu faturohen policisë së Kosovës

I. Viteve të fundit apo më saktë ditëve të fundit Policia e Kosovës, është bërë target i fyerjeve dhe sharjeve nga individë qëllimkeq, të cilët...

Rrëfim lufte në fshatin tim

Ishte maji i vitit 1998, kohe kur ne fshatin tim ne Balince filloi lufta! Burrat mbeten ne fshat, ndersa grate e ne femijeve na larguan...

“Mbrojtja e Rendit Liberal Botëror”

“Ata që besojnë te rendi liberal botëror, duhet të luftojnë që ta ruajnë”, thotë John McCain, senatori republikan nga Arizona dhe kryetar i Komisionit...

Vizita e Pacollit në Tiranë: Hajgare me Kosovën

Kur vjen Behxhet Pacolli në Tiranë është në rregull puna. Këtu shteti e do. E para se është i pasur dhe të gjithë piramdës...

LAJMET E FUNDIT