OPINIONE

Ballina OPINIONE

Si u bë Arabia Saudite aleate e Amerikës?

KUR NISI ALEANCA? Marrëdhënia shkon pas në kohë në fundin e viteve 1930, menjëherë pasi Abdul Aziz ibn Saud konsolidoi fiset ndërluftuese arabe në një...

Lufta e Re e Ftohtë

Nga David Brooks Ka gjithmonë një grumbull trupash në vendngjarjet e masakrave. Pavarësisht nëse ndodh në një sinagogë, kishë, klub nate apo shkollë, ekziston gjithnjë...

Fejsbuku e “vrau” vërtet lajmin

Falë Fejsbukut, qindra gazetarë kanë humbur vendet e punës dhe lexuesit kanë braktisur gazeta e revista, shkruajnë Alexis Madrigal dhe Robinson Meyer në një...

Evropa gjendet në udhëkryq, ja cilat janë rrugëdaljet

Nga Hans Ajshel, Jurgen Habermas, Roland Koh, Friedrih Merc, Bert Ryrup dhe Brizhit Zipri Pas 55 milionë vdekjeve të shkaktuara nga Lufta e Dytë Botërore,...

Pse po lëkundet demokracia?

Xhair Bolsonaro, kandidati kryesor për presidencën braziliane, është një hiper-nacionalist i të djathtës ekstreme. Fakti që ai do të jetë në krye të një...

Kosova dhe Serbia ta përcaktojnë vet paqen e tyre

Serbia dhe Kosova kanë biseduar për një marrëveshje të madhe në mënyrë që të zbusin konfliktet e vazhdueshme etnike. Kritikët ishin të shpejt që...

Ibrahim Rugova nuk u vjen në ndihmë Ramës dhe Thaçit

Sipas nevojave Edi Rama ka cituar dhe citon gjithkend, madje dhe kundërshtarët e tij politikë. Në opozitë kishte për zemër të thirrej në trashëgiminë...

Kush janë edhe 27 mijë veteranë tjerë të rrejshëm dhe a duhet të kthehet...

Këto ditë u publikua një listë me 20 mijë veteran mashtrues, që në vërtetë shumë prej tyre ishin ushtarë të devotshëm dhe jo mashtrues....

Zemërim dhe reagim i arsyeshëm i invalidëve të luftës së UÇK-së

“Tani është duke u bërë luftë për invalidë, sepse për invalidë është leku i madh, por një e di, se s’kanë me i gëzuar...

Rrëfim lufte në fshatin tim

Ishte maji i vitit 1998, kohe kur ne fshatin tim ne Balince filloi lufta! Burrat mbeten ne fshat, ndersa grate e ne femijeve na larguan...

LAJMET E FUNDIT