Ballina BOTË Terroristët bastisin zyrat e qeverisë afgane, ka të vdekur

Terroristët bastisin zyrat e qeverisë afgane, ka të vdekur

SHPËRNDAJE

Autoritetet afgane njoftuan se sulmi terrorist mbi një ndërtesë qeveritare në lindje të Afganistanit, ka vrarë të paktën 15 persona.

Zyrtarët thanë se sulmuesit kishin në shënjestër departamentin për çështjet e refugjatëve në Jalalabad, kryeqyteti i provincës Nangarhar në kufi me Pakistanin.

Zëdhënësi i qeverisë, Attahullah Khogyani, i tha VOA-s se sulmi filloi me një vetëvrasje me bombë në hyrje të ndërtesës, duke ju mundësuar terroristëve të tjerë të sulmonin ndërtesën ku po zhvillohej një takim i nivelit të lartë. Për më shumë se një orë u dëgjuan të shtënat me armë.

Talebanët kanë mohuar përfshirjen e saj në sulm, gjë që ka forcuar dyshimet se Shteti Islamik mund të jetë pas sulmit.

Organizata terroriste ISIS, ka marrë përgjegjësi për shumicën e sulmeve të kryera në Nangarhar gjatë muajit të shkuar, duke përfshirë edhe rastin e prerjes së kokës të tre rojeve të shkollës si dhe një tjetër shpërthimi vetëvrasës që la të vdekur 19 persona.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here